Kā atpazīt krāpnieku?
Arī krāpnieki mēdz pieļaut kļūdas. Nereti krāpnieku e-pastos un īsziņās ir iespēja “izķert” dažādas kļūdas un citas nepilnības, kuras liecina par nekompetentu valodas lietojumu.
Vienmēr pievērs uzmanību tam, kas ir ziņas sūtītājs! Pārbaudi vai sūtītāja e-pasta adresē nav kāds lieks burts, cipars, simbols, vai rakstītajā tekstā nav pieļautas gramatikas un stila kļūdas un atceries, līdzko rodas bažas – sazinies ar atbildīgo iestādi un noskaidro vai tās pārstāvji tiešām sūtījuši šādu ziņu.
Krāpnieku interesēs ir iegūt cilvēku personas un bankas datus. Paturi prātā un informē sev apkārtējos par to, ka nevienas iestādes un/vai uzņēmuma pārstāvis Tev nezvanīs, nesūtīs īsziņu un nerakstīs e-pastu, pieprasot Tavus personas datus, paroles, kodus un to atjaunošanu.
“Jūsu kontā ir konstatētas aizdomīgas darbības! Lūgums steidzami apstiprināt savus bankas piekļuves datus, lai nauda nenonāk krāpnieku rokās!”
“Cienījamais klients!
Drošības apsvērumu dēļ Jūs esat spiests mainīt savu bankas paroli!”
“Jums pienākas nodokļu pārmaksas atmaksa. Nevilcinaties un sūtat ziņu ar savu personas kodu un bankas kontu uz nummuru 1234, lai uzreiz saņemtu savu naudu!”
Krāpnieki komunicē, izmantojot ne tikai iebiedēšanas taktiku, bet arī piesolot “zilus brīnumus”. Paziņojumi par laimestiem loterijās, aicinot apmaksāt nodokļu maksu laimesta iegūšanai, pēkšņu, negaidītu pabalstu piešķiršana, lūdzot dalīties ar personas un bankas datiem naudas līdzekļu saņemšanai.
Īsziņās un e-pastos krāpnieki mēdz pievienot saites, uz kurām aicina uzklikšķināt. Vienmēr rūpīgi pārbaudi vai tajās nav kāds lieks burts, simbols vai cipars un apdomā kārtīgi, vai konkrētajai iestādei vai uzņēmumam ir pamatota nepieciešama Tevi lūgt kaut kur klikšķināt. Ja esi saņēmis e-pastu bez pamatojuma klikšķināt uz norādītas saites un ja saite šķiet aizdomīga, sazinies ar banku un pārliecinies vai e-pastam var ticēt!
Tāpat atceries, ka banka īsziņu veidā nesūtīs saites, uz kurām Tev būtu jāklikšķina.
Krāpnieka nolūks ir izraisīt stresa sajūtu, lai novērstu domas no krāpnieciskā satura pazīmju identificēšanas. Tev vienmēr ir iespēja pārtraukt sarunu vai nereaģēt uz saņemtajām ziņām, kurās esi pamanījis steidzamības un spiediena klātesamību. Bet paturi prātā – par krāpniecisku novērojumu nevajag klusēt. Esi atbildīgs un pasargā citus, ziņojot par pieredzēto.
Nesteidzies un nepieņem pārsteidzīgus lēmumus. Ja saņemtajā īsziņā, e-pastā vai tālruņa zvanā kāds cenšas panākt to, lai ātri pieņem lēmumu un tūlītēji rīkojies, vienmēr paturi prātā, ka Tev tas nav jādara.